Strážky 21, Ústí nad Labem, 403 40
info@wattcontrol.cz

Mýty & Fakta

Správné informace


Téma solární energie zahaluje mnoho chybných informací a představ.
V naší sekci MÝTY & FAKTA se pokusíme popsat a vyvrátit veškeré informace, které jsou důležité pro pochopení fotovoltaického systému.

Fotovoltaika není drahá!

Cena fotovoltaických systémů v posledních letech razantně klesla. Dříve cenově nedostupné solární panely můžete dnes koupit až o polovinu levněji. Totéž platí o střídačích a dalších komponentech, které potřebujete k účinnému solárnímu systému.
V době solárního boomu nebylo nic neobvyklého za 5 kW zaplatit skoro půl milionu korun. Dnes jsou ceny 2,5x nižší. O příznivých cenách se můžete přesvědčit na našich stránkách. Je pouze na Vás, jestli zvolíte nejlevnější systém, nebo dražší, ale zároveň kvalitnější fotovoltaický systém.

Návratnost systému je okolo 7-10 let pro rodinný dům.

Elektrická energie bude stále dražší

Možná netušíte!
Evropská unie se dohodla se členskými státy EU na pozvolném zdražování elektrické energie. Pokud dnes zainvestujete do fotovoltaického systému, v budoucnu se vám vaše peníze několikrát vrátí. Při současných cenách elektrické energie jste schopni zhodnotit Vaší investici až o 17% ročně. Teď si představte, kolik to bude při vyšších cenách…
Sami se můžete přesvědčit v přiloženém článku z internetového portálu.

ZDROJ

Panely vydrží

Záruční doby na panely dnes klidně přesahují i 30 let na jakoukoliv výrobní závadu. Vše je dáno především změnou technologie. Dříve používaná technologie fólie- sklo se dnes pozvolně nahrazuje technologií sklo-sklo.
To znamená, že zadní vrstva panelu už není chráněna pouze plastovým překrytím, ale je chráněna přímo sklem.
Ovšem panely s plastovou zádí mají minimální záruční doby na poškození produktu 10-15 let.
Dále mají záruku, že výkon neklesne za 25 let o více jak 20%.

Průměrný roční svit

Energie dopadající na zemský povrch činí 219 000 000 miliard kWh ročně, což odpovídá 2000násobku současných světových energetických potřeb.
Ovzduším projde jen část záření, takže v létě za ideálních podmínek je k dispozici 800W/maž 1000W/m2 k dalšímu využití.
Roční množství slunečního záření v ČR kolísá mezi 1000 a 1250 kWh/m2 a průměrná doba slunečního svitu činí v ČR cca 2000 hodin.

Energie investovaná do panelů se vrátí opravdu rychle

Je až neuvěřitelné za jakou chvíli se dokáže vrátit energie, která byla investována do výroby fotovoltaického panelu. Návratnost podle obtížnosti výroby je 1,8 až 3,6 roku.
Zde je započítaná i konstrukce, na které je panel připevněný. Ve výsledku to znamená, že po téměř čtyřech letech plně šetříte životní prostředí.

Každý panel je jiný

Panely se nerozdělují pouze na monokrystalické, polykrystalické, apod…
Při rozhodování se musíte zaměřit i na výkonnost panelů. Pokud máte menší střechu a chcete dosáhnout většího výkonu, tak se musí použít výkonnější panely, které jsou sice dražší, ale zároveň ušetříte prostor střechy a na konstrukci.

Od roku 2020 pasivní domy

Od roku 2020 bude muset být každý nově postavený dům téměř energeticky soběstačný. Tento zákon se již vztahuje na některé budovy podle jejich rozlohy.
To znamená, že od roku 2020 bude muset každý zainvestovat do fotovoltaických panelů, které pomohou domu k energetické soběstačnosti.

ZDROJ